Drukujemy śmieci – czyli o tym dlaczego Flexon zrobił się zielony.

Wiele lat temu zdecydowaliśmy się wyspecjalizować w druku etykiet samoprzylepnych.
Etykiety są wyjątkowe, dają możliwość ozdabiania produktów szybko i wygodnie. Nie tylko informują konsumenta o tym co jest w opakowaniu ale w ułamku sekundy tworzą uczucie względem danej marki.
Pokochaliśmy je.
Ogrom różnych materiałów i zastosowań sprawiło, że nasza praca stała się niesamowitą przygodą. Naszą misją stało się doradzanie klientom, tak aby ich produkty wyróżniały się na półkach sklepowych. Nie chcieliśmy tylko dostarczać etykiet ale pomagać naszym klientom tworzyć samoprzylepne dzieła sztuki.

Wraz z rozwojem firmy, któremu zawsze przyświecała chęć pozytywnego wpływu na świat, powoli zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że drukując piękne etykiety, tak naprawdę ostatecznie drukujemy po prostu śmieci. Etykiety są integralną częścią opakowania a te stanowią jeden z największych zaśmiecaczy naszej planety.

Źle dobrana etykieta potrafi skutecznie uniemożliwić recykling opakowania.

Poczuliśmy ogromną potrzebę aby zacząć działać na rzecz zmiany w branży.
Opakowania nie przestaną istnieć. Są nam potrzebne do transportu i przechowywania właściwie każdej rzeczy. Jednak dzięki dobrze zaprojektowanemu opakowaniu, można sprawić by nie zakończyło ono swego ‘życia’ na wysypisku.

Zrozumieliśmy, że jeżeli przekonamy naszych klientów do stosowania bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie stosowania etykiet, również nasz odpad produkcyjny będzie bardziej ekologiczny a ich opakowanie będzie miało mniejszy negatywny wpływ na środowisko.

Zaczęliśmy nową przygodę, przygodę w pomaganie naszym klientom aby ich opakowania były nie tylko piękne ale też bardziej zrównoważone.

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem, stało się zdobycie potrzebnej wiedzy

• jakie materiały ekologiczne są dostępne

• jak działa recykling w Polsce

• jaka jest wiedza i świadomość naszych klientów oraz konsumentów końcowych.

Po dwóch latach zbierania wiedzy i informacji, doszliśmy do wniosku, że na rynku panuje chaos i dezinformacja, zwłaszcza w zakresie stosowania etykiet samoprzylepnych.

Wszyscy mówią o ekologii, wszyscy się chwalą ekologią, a tak naprawdę większość opakowań produkowana jest w standardowy sposób i często kończy obieg na wysypisku śmieci lub w spalarni.

Klienci bardzo chcą być eko, konsumenci również oczekują bardziej odpowiedzialnych opakowań (według przeprowadzonych badań, są nawet w stanie zapłacić za nie więcej ) jednak świadomość rynku jest niewielka. Doszliśmy do wniosku, że aby nasze działania mogły faktycznie mieć pozytywny wpływ na środowisko, musimy uprościć ofertę i zacząć uświadamiać klientów, jakie działania pozwalają faktycznie zmniejszyć negatywny wpływ opakowań na środowisko.

Okazało się, że nie ma jedynej słusznej drogi, przy stosowaniu opakowań ekologicznych.Wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Jednak dla lepszego rozumienia sytuacji w jakiej znajduje się branża, zdecydowaliśmy się podzielić, tą skomplikowaną drogę efektywnego korzystania z dostępnych materiałów, na 6 różnych rozwiązań.
Każdą z tych dróg, oznaczyliśmy stosownym piktogramem.

Zachęcamy naszych klientów, by korzystali z możliwości umieszczenia takiego oznaczenia na swojej etykiecie. W ten sposób komunikują swoim odbiorcom, dzięki czemu etykieta jest bardziej ekologiczna, rozpowszechniają postawę odpowiedzialności marki a także budują świadomy wybór wśród klientów. Więcej informacji o naszym programie możesz znaleźć tutaj: link

Etykiety Eco Designed

Ekoprojektowanie jest terminem powoli wchodzącym do użytku w branży opakowaniowej. Tak naprawdę jest najważniejsze. Jeśli projektanci opakowań kierują się podejściem, jak najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko, to już jest to ogromny krok w stronę bardziej odpowiedzialnego pakowania. Jeśli zaś tego nie robią, lub robią to bez wiedzy na temat faktycznych działań ekologicznych, dalsze próby ekologicznego podejścia są o wiele trudniejsze. Aby etykieta mogła być oznakowana naszym znakiem „EcoDesigned” musi spełniać szereg wymogów, które mają zapewnić mniejszy wpływ opakowania na środowisko.

Dzięki spełnieniu tych wymogów, klient zyskuje pewność, że jego opakowanie jest bardziej przyjazne dla środowiska a piktogram umieszczony na etykiecie informuje także o tym jego klientów. Szczegóły odnośnie wymogów Eko projektowania znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: link oraz w artykule poświęconym tej tematyce tutaj

Etykiety Less Waste

Ulubiona droga ekologiczna naszych klientów, dlaczego? Ponieważ udowadnia, że działania ekologiczne nie muszą oznaczać większych wydatków. Etykiety Less Waste drukujemy na specjalnie skonstruowanych materiałach o obniżonej gramaturze przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości. Dzięki specjalnej konstrukcji, etykiety z nich wykonane, właściwie nie różnią się od standardowych. Natomiast dzięki redukcji gramatury, ich wpływ na środowisko jest znacznie mniejszy. Koszt takiego rozwiązania, jest dużo bardziej atrakcyjny w stosunku do innych materiałów ekologicznych.

O wszystkich korzyściach przeczytają państwo tutaj: link

Etykiety Second Life – „Second Life” czyli „Drugie Życie”

Skąd nazwa? otóż stąd, że te etykiety stanowią drugie życie odpadów. Dzięki zastosowaniu materiałów wytworzonych z surowców pochodzących z recyklingu, wykorzystujemy ponownie odpady aby ozdobić produkt.

Wspaniałe działanie ekologiczne, pozwalające realizować gospodarkę obiegu zamkniętego, dzięki której, surowce nie trafiają do spalarni lub na wysypisko ale tworzą nowe produkty.

Więcej na: link

Etykiety Recycling Friendly

Aby stosowanie materiałów z recyklingu było możliwe, musimy się upewnić, że opakowania będą zdatne do recyklingu. Etykiety należące do tej grupy, pozwalają opakowaniom na jak najłatwiejsze ich przetworzenie, wspierając proces odzysku, dzięki spójności materiałowej z opakowaniem. Lub też, stwarzają możliwość oddzielenia etykiety od opakowania, przy jak najmniejszym nakładzie energii.

Komplet informacji znajduje się pod linkiem: link

Etykiety BioBased

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do produkcji etykiet są folie. Pozwalają na produkowanie etykiet w 100% wodoodpornych. Standardowo, folie są produkowane z granulatów, będących pochodnymi ropy naftowej, surowca kopalnego, którego jak wiemy, jest coraz mniej. Alternatywą są folie pochodzenia roślinnego. Nie należy ich jednak mylić z foliami biodegradowalnymi, o których kilka słów więcej, w naszej kolejnej, ostatniej już kategorii.

Folie pochodzenia roślinnego (z ang. Bio based) są wytworzone z etanolu pozyskanego w procesie obróbki materiału biologicznego takiego jak drewno lub trzcina cukrowa, które są źródłami odnawialnymi. Często na zasadzie zagospodarowania pewnego odpadu np. podczas produkcji biopaliw. Etykiety BioBased nie różnią się w swym wyglądzie od standardowych etykiet, jednak mają dużo mniejszy wpływ na środowisko. Więcej informacji na temat można znaleźć tutaj: link

Etykiety Biodegradowalne

Jak sama nazwa wskazuje, są to etykiety, które ulegną rozpadowi. Wydawać by się mogło, że jest to najciekawsze ze wszystkich podejść do ekologii, jednak nie do końca jest to zgodne z prawdą. Aby móc wyjaśnić zawiłość tego tematu niestety braknie nam miejsca w tym artykule, dlatego zapraszam do przeczytania artykułu poświęconego tej tematyce tutaj: link

Podsumowanie

Wstępujemy na drogę ekologii nie tylko naszymi produktami ale również naszym funkcjonowaniem. Chcemy aby nasze działania były realne, a nie służyły jako zielony marketing. Zdajemy sobie sprawę, że wykonując pracę informacyjną, oddajemy nasze pomysły konkurencji, nic nie szkodzi. Jeśli planeta na tym zyska, nie będzie to zmarnowany wysiłek.

Nie wszystko można i powinno się przeliczać na pieniądze. Pozytywny wpływ na świat to nasza misja a ekologia poza wspieraniem pracowników i lokalnej społeczności, wydaje nam się najbardziej naturalnym kierunkiem. Drukujemy śmieci, ale może dzięki stopniowej konsekwentnej pracy na rzecz promowania ekologicznej alternatywy dla standardowych materiałów, będziemy w stanie produkować coraz więcej, jednocześnie zaśmiecając coraz mniej.

Każde z powyższych zagadnień jest dosyć skomplikowane by móc opisać je w jednym artykule, dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi każdego zagadnienia z osobna.

Aby być na bieżąco w temacie ekologicznych etykiet ,obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.