Etykiety ekologiczne Biodegradowalne

Kiedy myślimy o ekologii, zwłaszcza w odniesieniu do opakowań, od razu na myśl przychodzi nam określenie BIODEGRADOWALNE.

Na początku wyjaśnijmy sobie jednak, jaka jest różnica pomiędzy tworzywem

  • biodegradowalnym
  • kompostowalnym
  • oraz bio-tworzywem

BIODEGRADACJA to proces, w którym mikroorganizmy znajdujące się w środowisku, traktują daną substancję jako pożywienie i w procesie trawienia przerabiają ją na kompost.

Bez żadnych dodatków i specjalnych warunków.

KOMPOSTOWALNOŚĆ świadczy o tym, że dane tworzywo może trafić do kompostownika

i ulegnie w nim rozkładowi, w odpowiednim czasie. Uzyskany kompost, musi jednak spełnić konkretne wymagania jakościowe.

Kompostowalność, to w takim razie coś więcej, niż biodegradowalność.

Są dwa rodzaje certyfikatów kompostowalności:

  • w warunkach domowych ‘OK Compost Home’
  • oraz w warunkach przemysłowych ‘OK Compost Industrial’

Tworzywa z certyfikatem kompostowalności domowej, faktycznie rozłożą się w kompostowniku przydomowym. Problem polega na tym, że tworzyw z takim certyfikatem jest niewiele.

Certyfikat kompostowalności przemysłowej jest bardziej dostępny. Jednak kompostowni przemysłowych jest bardzo mało, dlatego też odpady z brązowych worków, najczęściej do nich nie trafiają.

BIO-TWORZYWO – biotworzywem nazywamy, materiały powstałe z surowców pochodzenia biologicznego czyli roślinnego, w zastępstwie pochodnych ropy naftowej. Takie tworzywa, nie są w żadnym stopniu biodegradowalne. Jedynie surowce, potrzebne do ich wytworzenia, zostały pozyskane ze źródeł odnawialnych.

Więcej o tym w naszej kategorii Bio-Based

Zatem czy warto zaopatrywać się w etykiety biodegradowalne?

Naszym zdaniem …nie do końca. Wynika to z faktu braku infrastruktury dla zagospodarowania opakowań z takimi etykietami. Jeśli opakowanie wraz z etykietą, będzie miało certyfikat OK Compost Industrial, to nie mamy gdzie go oddać. Wrzucenie go do żółtego pojemnika z folią, zakłóci proces recyklingu, do brązowego również, a z odpadami zmieszanymi, trafi po prostu na wysypisko. Być może rozłoży się tam szybciej, niż zwykły plastik, jednak są inne sposoby na to żeby opakowanie miało zdecydowanie mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne, a przy tym pozyskanie go, nie było tak kosztowne, jak w przypadku materiałów biodegradowalnych.

Jeśli jednak jesteś przekonany o zasadności zastosowania materiałów biodegradowalnych, napisz do nas, a my chętnie przedstawimy możliwości w tym zakresie.

Potrzebujesz wyceny lub pomocy?

Skorzystaj z formularza lub napisz do nas na adres: biuro@drukarniaflexon.pl

Jeśli potrzebujesz wycenę napisz do nas w treści wiadomości:
Jaka ilość cię interesuje?
Przeznaczenie docelowe?
Wymiar etykiety?
Czy aplikujesz etykiety ręcznie czy mechanicznie?

Formularz kontaktowy